Česko/Slovensko, 2019, far., 73′, MP, AT, dokumentárny

Czech Republic/Slovakia, 2019, col., 73′, G, English friendly, documentary

réžia / director: Viera Čákanyová

námet / story: Viera Čákanyová

scenár / screenplay: Viera Čákanyová

kamera / DOP: Tomáš Klein, Viera Čákanyová

hudba / music: Miro Tóth

strih / editor: Marek Šulík, Viera Čákanyová

producent / producer: Nina Numankadić (CZ), Ivan Ostrochovský (SK)

výroba / production: Hypermarket Film (CZ), Punkchart films (SK), DOC-AIR (CZ)

 

„Frem“ je slovo, ktoré nič neznamená, slovo, ktoré iba niečo pripomína. Jeho najbližšou etymologickou konotáciou je staroanglické slovo „fremd“, čo znamená „cudzie“. Pri pokuse vytvoriť univerzálnu umelú inteligenciu sa nevyhneme antropomorfickému uvažovaniu, pretože nemôžeme prekročiť hranice vlastnej mysle. Film FREM je pokusom dostať sa za tieto hranice, pokusom vytvoriť neantropomorfický film. Je to audiovizuálne rekviem za druh Homo sapiens.

 

The film is a reaction to the current wave of post-humanist thinking caused by the development of technology and artificial intelligence as well as the climate crisis. The human species is coming to recognise its insignificance and transience, and human identity has found itself in a crisis. “FREM“ attempts to reflect this feeling and creates a dehumanised and alienated view of landscape and nature beyond the human perception of reality. Incomplete thoughts and fragments of dialogue, diverse music interrupted by rushes and glitches, and the seemingly confused, unanchored camera, create a disturbing, philosophical reflection on the limits of anthropocentric thinking.

 

Viac informácií o filme v časopise Film.sk v rubrike Novinky si môžete prečítať tu.

Recenziu filmu v časopise Film.sk si môžete prečítať tu.

Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK