Slovenským národným kandidátom na prestížnu cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film je dráma Správa režiséra Petra Bebjaka. 

 

Rozhodla o tom Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA). „Mám z toho veľkú radosť a som naozaj poctený, že môžeme náš film o jednom z najväčších hrdinstiev  druhej svetovej vojny odprezentovať americkej filmovej akadémii. Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba si takúto poctu zaslúžia,” uviedol Bebjak.

 

Tento rok členovia a členky SFTA vyberali spomedzi 16 prihlásených filmov. Medzi snímkami sa stretli aj oceňovaná dráma Služobníci (r. Ivan Ostrochovský), thriller Amnestie (r. Jonáš Karásek), komerčne úspešný film Sviňa (r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann) či dokumentárny film slovenského režiséra Pavla Pekarčíka Hluché dni.

 

Film Správa, nakrútený podľa knihy Alfréda Wetzlera ČO DANTE NEVIDEL, stvárňuje príbeh dvoch mladých slovenských židov, Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim a spísať podrobnú správu o tom, ako tábor smrti fungoval. Autentickosť príbehu o pekle, ktoré sa tam dialo a o správe, ktorej zverejnenie pomohlo zachrániť životy státisícov ľudí, dokresľuje medzinárodné herecké obsadenie. Hlavnú úlohu stvárnil jeden z najobľúbenejších hercov mladej generácie Noel Czuczor. Spolu s ním sa v snímke objavia úspešný filmový, televízny a divadelný herec John Hannah a študent herectva Peter Ondrejička, pre ktorého ide o prvú veľkú filmovú rolu. Popri slovenských umelcoch a britskej hviezde vo filme režiséra Bebjaka účinkujú herci z Česka, Poľska aj Nemecka.

 

Peter Bebjak je verejnosti známy ako režisér úspešného slovenského filmu ČIARA, za ktorý získal Kryštálový glóbus na MFF Karlovy Vary 2017, ako aj viacerých úspešných televíznych seriálov, ktoré nakrúcal pre slovenské, rovnako aj pre české televízie - Za sklom, Dr. Ludsky, Mesto tieňov, Odsúdené, Kriminálka Anděl, Specialisté alebo Mordparta.

 

Situácia v súvislosti s globálnou pandémiou koronavírusu (COVID-19) si vyžiadala zohľadnenie podmienok súvisiacich s pravidlami a spôsobilosťou filmov, ktoré sa v rámci 93. ročníka môžu uchádzať o cenu AMPAS v kategórii medzinárodný celovečerný film. Uzávierka prihlasovania snímok bola posunutá na neskorší termín, rovnako ako aj termín distribúcie filmov (do 31.12.2020). Iba pre 93. ročník udeľovania cien platí (okrem štandardného premietania filmu v krajine pôvodu a jeho kinodistribúcie minimálne sedem po sebe nasledujúcich dní), že krajinami vybrané filmy, ktoré mali byť podľa pôvodného plánu uvedené do kín, môžu byť ešte predtým dostupné prostredníctvom etablovaných streamovacích služieb alebo služieb VOD v krajine pôvodu. Dané filmy môžu mať distribúciu aj mimo krajiny pôvodu za predpokladu, že sú premietané v komerčných kinách (okrem Spojených štátov a teritórií) s plateným vstupným minimálne sedem po sebe nasledujúcich dní.

 

Americká Akadémia filmových umení a vied vyhlási nominácie 93. ročníka udeľovania Oscarov 15. marca 2021. Prestížne ceny rozdajú 25. apríla 2021 v hollywoodskom Dolby Theatre v Los Angeles.

 

Zoznam filmov zaradených do hlasovania o národného nominanta na Oscara, podľa dátumu premiéry:

 

Hluché dni, r. Pavol Pekarčík

Cesta do nemožna, r. Noro Držiak

Amnestie,  r. Jonáš Karásek

Volanie, r. Erik Praus

Osamelí bežci: Ideme ďalej!, r. Martin Repka

Voda čo ma drží nad vodou, r. Tomáš Magnusek

Sviňa, r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann

Tempos, r. Nazarij Kľujev, Roman Kelemen, Maxim Kľujev

HoKEjový sen, r. Marek Vaňous

Letní rebeli, r. Martina Saková

FREM, r. Viera Čákányová

Králi videa, r. Lukáč Bulava

Milan Sládek, r. Martin Šulík

Alchymická pec, r. Jan Daňhel, Adam Oľha

Služobníci, r. Ivan Ostrochovský

Správa, r. Peter Bebjak

 

 

Účasť slovenskej kinematografie na cene AMPAS finančne podporil

 

avf

 

Partnerom slovenského filmu je Prvá stavebná sporiteľňa.

 

 

Radomír Brhlík

PR SFTA

+421 918 616 200

radomir.brhlik@bewellmedia.sk

Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK