Milí diváci!

 

Keby mi pred rokom niekto povedal, že Slovensko bude krajinou, ktorá bude mať najväčší medziročný percentuálny nárast počtu divákov a  hrubých tržieb v  kinách v  Európskej únii, štyri domáce filmy v  TOP 10, z  toho dva na samom vrchole, a  na domáce filmy príde do kín takmer 1,5 milióna divákov, povedal by som mu, aby ten krásny sen sníval ďalej. Nie je to však sen, ale realita.

Rok 2017 však nebol pre slovenskú kinematografiu mimoriadne úspešný len doma ale i  v  zahraničí. Slovenské filmy sa zúčastnili, s  výnimkou Benátok, takmer na všetkých prestížnych medzinárodných filmových festivaloch. Od Rotterdamu, cez Berlín odkiaľ si Piata loď priniesla Krištáľového medveďa, Cannes - kde bol v  sekcii Un certain regard uvedený Out, Karlove Vary – kde získala Čiara Krištáľový glóbus za najlepšiu réžiu, Locarno, Toronto... Slovenské filmy sa vlani hrali v 36 krajinách na piatich kontinentoch.

Týždeň slovenského filmu vám ponúka jedinečnú šancu dopozerať v  kine to, čo ste vlani nestihli. Jeho program ponúka snímky, ktoré sa v minulom roku dostali do kín, alebo mali premiéru a  ich producenti ich prihlásili na národnú filmovú cenu Slnko v  sieti. A  hoci sa v  kategórii krátky hraný film Slnko v  sieti neudeľuje, rozhodli sme sa do programu zaradiť i  filmy Magic MomentsAtlantída, 2003, ktoré mali výbornú odozvu v  zahraničí.

Okrem filmov sme pre vás pripravili i  bohatý sprievodný program - Divácku súťaž Slnko v sieti, vedomostný kvíz, diskusie či prehliadku tvorby Viliama J. Grusku a  Romana Rjachovského, ktorí si prevezmú Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii. A  keďže sú to scénografovia a  filmoví architekti predstavíme vám ich v  Kine Lumière nielen filmami ale i  prostredníctvom výstavy ich výtvarných návrhov.

Ako sa bude dariť domácim filmom v roku 2018 môžeme zatiaľ len hádať pretože máme za sebou zatiaľ jedinú premiéru – roadmovie Martina Šulíka Tlmočník. Do konca roku by však k  nej malo pribudnúť ďalších vyše tridsať filmov rôznych žánrov. A  tak verím, že priazeň domácej filmovej tvorbe zachováte i  naďalej.

 

Miro Ulman

programový dramaturg