TÝŽDEŇ SLOVENSKÉHO FILMU

Týždeň slovenského filmu je bilančná prehliadka, ktorá hodnotí, reflektuje a oceňuje tvorbu slovenskej kinematografie a v roku 2022 vám už po ôsmy raz predstaví domácu tvorbu uplynulého roka. Tento rok sa uskutoční od 4. do 10. apríla v Kine Lumière - kine Slovenského filmového ústavu.

 

Sme radi, že po predchádzajúcich dvoch ročníkoch, keď sa vzhľadom na pandemickú situáciu prehliadka konala v náhradnom jesennom termíne a online, sa tento ročník uskutoční naživo v kine a v plnom rozsahu. Jej program bude naozaj bohatý. Súvisí to s tým, že počet domácich premiér sa zvýšil z 20 v roku 2020 na 30 v roku 2021 a jej súčasťou budú aj všetky nominované filmy na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za roky 2020 – 2021. Celkovo tak Týždeň slovenského filmu ponúkne divákom vyše štyridsať celovečerných a krátkometrážnych filmov. Po jeho skončení už po druhý raz vyžrebujeme víťaza Diváckej ceny Týždňa slovenského filmu.

Hoci vlani bol do kín uvedený úctyhodný počet filmov, celková bilancia veľmi radostná nebola. Kiná na Slovensku museli byť zatvorené až 173 dní a zatiaľ čo v EÚ návštevnosť kín medziročne vrástla o 28 percent, tak do slovenských kín prišlo o takmer 14 percent divákov menej než v roku 2020.

Divácky najúspešnejším filmom roka sa stala komédia Známi neznámi, na ktorú prišlo viac divákov ako na najnovšiu bondovku. K najžiadanejším a najoceňovanejším patril hraný film Cenzorka Petra Kerekesa, ktorý získal celý rad ocenení vrátane ceny za scenár z prestížneho MFF Benátky, hlavnej ceny z festivalu v Cottbuse či Strieborného Huga z Chicaga. Zaujímavosťou minulého roka je, že z pätnástich slovenských celovečerných dokumentov uvedených do kín v roku 2021 až deväť režírovali ženy – filmárky mladej a strednej generácie – a získali za ne ocenenia na MFF Karlove Vary či MFDF Jihlava. Celovečerný animovaný film Michaely Pavlátovej Moja afganská rodina bol dokonca nominovaný na Zlatý glóbus.

Dve minuloročné novinky vznikli v koprodukcii s Ukrajinou. Ako symbolické vyjadrenie podpory nášmu východnému susedovi sme sa rozhodli uviesť Predtuchy Viačeslava Kryštofovyča na úvod prehliadky a Cenzorku Petra Kerekesa v jej závere. Týždeň slovenského filmu ponúkne aj bohatý sprievodný program – hodnotiace panely, semináre o Petrovi Pišťankovi a Jelene Paštékovej, krst DVD, diskusie so známymi hosťami i program pre deti.

Na podporu pomoci a integrácie ľudí postihnutých vojnou na Ukrajine ponúkame osobám z Ukrajiny so štatútom dočasného pobytu či azylu možnosť navštíviť projekcie v slovenskom jazyku či s anglickými titulkami zadarmo.

 
Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK